top of page
1
2
3
4

מסלולים וריביות

מסלולים וריביות

מסלולי משכנתא

תוכן עניינים 

למסלולי המשכנתא שתבחרו עשויה להיות השפעה רבה על ההוצאות השוטפות שלכם בשנים הבאות. בין אם אתם זוג צעיר, הורים לילדים מתבגרים, פנסיונרים או משפרי דיור, הבחירה בין מסלולי המשכנתא השונים לא תמיד פשוטה. מסלולים שונים נבדלים זה מזה במשתנים כמו סוג הריבית, בסיס ההצמדה ומסלול הפירעון, ולכל מסלול יתרונות וחסרונות.

מסלול משכנתא בריבית קבועה, למשל, מעניק ביטחון וודאות באשר לגובה החזר המשכנתא לאורך התקופה, אך מה אם הריבית תרד?.. מסלול משכנתא בריבית משתנה, לעומת זאת, מתאים את עצמו לתנאי השוק המשתנים, אך מה אם הריבית תעלה?..

יש מסלולים שאפשר לפרוע לפני הזמן ללא תשלום עמלת פירעון מוקדם משמעותית, בעוד במסלולים אחרים שינויים כרוכים בתשלום עמלת הפרשי היוון.

אם כך, מה עלינו לשקול בבחירת המסלולים שירכיבו את המשכנתא שלנו ואיך נבחר את אלו המתאימים עבורנו?

שיקולים בבחירת מסלולי המשכנתא שכדאי לקחת בחשבון

כדי לבחור את המסלולים שמתאימים לכם עליכם להביט קדימה, אל העתיד, ולהעריך באילו דרכים המציאות הפיננסית שלכם עתידה להשתנות בשנים הבאות. האם ההכנסה החודשית שלכם צפויה לגדול ותוכלו לשלם יותר? האם המשפחה צפויה להתרחב ותרצו לעבור דירה? האם אתם צפויים לקבל סכום כסף גדול בעוד כמה שנים שיאפשר לכם לפרוע חלק מהמשכנתא?

תשובות לשאלות אלה יכולות לסייע לכם להחליט לאיזו תקופה לקחת את המשכנתא, מתי כדאי שיהיו 'תחנות' שמאפשרות שינויים, אילו אפשרויות לפירעון מוקדם יכולות להתאים לכם ואיך לבנות את תכנית ההחזרים שתלווה את חייכם בשנים הבאות. 

המסלולים אל הבית

קיימים מגוון מסלולי מימון בתנאים שונים, שיסייעו לכם להגיע לבית . לכן כדאי להכין 'שיעורי בית', להכיר את מסלולי המשכנתא השונים ואת המגבלות שקבע בנק ישראל על הרכב המסלולים בתמהיל המשכנתא, ובהתאם לכל אלה, יחד עם תנאי השוק המשתנים, לקבל החלטה מושכלת.

מסלולי משכנתא בריבית קבועה

מסלולי משכנתא בריבית קבועה נחשבים למסלולים הבטוחים ביותר, ולכן בנק ישראל קבע שיש לשלב אותם בכל תמהיל משכנתא, בשיעור של לפחות שליש מסכום המשכנתא. הבנקים מציעים שני מסלולים בריבית קבועה, כשאפשר לבחור באחד מהם או לשלב ביניהם: 

1. מסלול משכנתא בריבית קבועה לא צמודה (קל"צ):

מסלול משכנתא בריבית קל"צ נחשב כמסלול הבטוח ביותר, שכן הריבית שהוא מציע גם קבועה וגם לא מושפעת משינויים באף מדד או שער. כך, מסלול זה מאפשר לכם לדעת מראש בדיוק כמה תשלמו לאורך תקופת ההלוואה. 

החיסרון:
ריבית קל"צ היא לרוב יקרה יותר ביחס לריבית צמודה או משתנה, משום שהיא מגלמת בתוכה, מראש,סיכונים לאינפלציה שלא בטוח שתתרחש. עם זאת, במקרה שכן תחול אינפלציה חדה במהלך חיי המשכנתא התשלום החודשי לא יושפע מעליית המדד והוא יישאר ללא שינוי.

תקופת ההלוואה? 1-30 שנים.

למי המסלול מתאים?
למי שחשובה לו ודאות ויציבות, שרוצה לדעת מראש כמה ישלם עבור המשכנתא בחודש ושחשוב לו לנטרל כל סיכון לעליות מדד או ריבית שעלולות להתרחש לאורך שנות המשכנתא.

 

2. מסלול משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד (ק"צ):

מסלול משכנתא בריבית קבועה צמודה מציע את יתרון היציבות והוודאות שמעניקה ריבית קבועה, בדרך כלל בריבית נמוכה יותר ביחס לריבית קל"צ.

החיסרון:
עליה של מדד המחירים לצרכן במהלך חיי המשכנתא תגדיל את ההחזר החודשי עבור המשכנתא. 

תקופת ההלוואה? 1-30 שנים.

למי המסלול מתאים?
למי שרוצה ליהנות מיציבות ומריבית נמוכה יחסית לריבית במסלול הלא צמוד. רק שימו לב, שהחזרי המשכנתא צפויים לעלות בהדרגה במהלך חיי המשכנתא, בהתאם לקצב עליית המדד.  

מסלולי משכנתא בריבית משתנה

מסלולי משכנתא בריבית משתנה בנויים לפי 'תחנות' קבועות מראש, שבהן הריבית מתעדכנת. ככל שהתחנות תכופות יותר, כך הסיכון לתנודתיות במסלול גבוה יותר.

ישנם כמה מסלולים בריבית משתנה ואפשר לשלב ביניהם. אולם בשל הסיכון לעליית הריבית במשק במהלך חיי המשכנתא בנק ישראל מגביל את השימוש בסך כל מסלולי הריבית המשתנה לעד 66.66% מסכום המשכנתא.

משכנתא במסלול פריים:

במסלול הפריים הריבית מתבססת על הריבית שמפרסם בנק ישראל מדי חודש, בתוספת מרווח של 1.5%. לדוגמה, אם ריבית בנק ישראל נקבעת על 1%, ריבית הפריים תעמוד על 2.5%. רק שימו לב ששיעור המרווח עשוי להשתנות, והוא נתון להחלטת כל בנק. הקרן, במסלול זה, לא צמודה למדד.

מכיוון שמועדי עדכון הריבית לא ידועים מראש, מסלול זה נחשב מסוכן יחסית למסלולים האחרים, ולכן בנק ישראל הגביל את השימוש בו לבד או יחד עם שאר מסלולי הריבית המשתנה לעד 66.66% מסכום המשכנתא.
מצד שני, מסלול פריים מאפשר גמישות גבוהה, שכן תנאי המסלול מאפשרים לבצע פירעון מוקדם ללא עמלת פירעון מוקדם, למעט עמלה תפעולית ועמלת אי הודעה מוקדמת.

החיסרון:
עליה של הריבית במשק במהלך חיי המשכנתא תגדיל את ההחזר החודשי עבור המשכנתא. 

תקופת ההלוואה? 1-30 שנים.

למי המסלול מתאים?

למי שרוצה לשלב בתמהיל המשכנתא שלו מסלול בריבית, שהיא בדרך כלל נמוכה ביחס למסלולים האחרים, למי שחשובה לו גמישות ולמי שמעריך שיוכל לבצע פירעון מוקדם במהלך חיי המשכנתא.

 

מסלול משכנתא בריבית לא צמודה שמשתנה כל 5 שנים:

מסלול זה משלב את יתרון הגמישות שמאפשרים מסלולי ריבית משתנה במועדי עדכון הריבית, עם הביטחון שמעניקה חשיפה לשינויים בתדירות נמוכה. בנוסף, הקרן בו לא צמודה למדד ולכן הוא נחשב לסולידי ביחס למסלולים הצמודים למדד המחירים לצרכן למשל. הריבית במסלול זה מתבססת על ריבית עוגן תשואות אג"ח ממשלתיות נסחרות במגזר הלא צמוד לתקופה של 5 שנים, המתפרסמת על ידי בנק ישראל.

החיסרון:
עליה של הריבית במשק במועד עדכון הריבית תגדיל את ההחזר החודשי עבור המשכנתא. 

תקופת ההלוואה? 5-30 שנים.

למי המסלול מתאים?
למי שרוצה לשלב יציבות עם גמישות. במסלול זה ההחזרים החודשיים נותרים קבועים במשך 5 השנים הראשונות, ומדי כל 5 שנים לאחר עדכון הריבית במועד השינוי, ואילו במועדי עדכון הריבית אפשר לבצע פירעון מוקדם בפטור מעמלת הפרשי היוון.

מסלול משכנתא בריבית צמודה שמשתנה כל 5 שנים:

במסלול משכנתא בריבית צמודה שמשתנה כל 5 שנים הריבית משתנה לפי תשואות אג"ח הצמודות למדד המחירים לצרכן, והקרן צמודה למדד גם היא. מסלול זה מעניק, בדרך כלל, ריבית נמוכה יותר ביחס למסלול בריבית משתנה כל 5 שנים לא צמודה, כאשר להחזרים החודשיים הקבועים נוספת בכל חודש ההצמדה למדד.  

החיסרון:
עליה של מדד המחירים לצרכן במהלך התקופה של 5 השנים תגדיל את ההחזר החודשי עבור המשכנתא, וכן עלייה של הריבית במשק במועד עדכון הריבית תגדיל את ההחזר החודשי עבור המשכנתא.

תקופת ההלוואה? 5-30 שנים.

למי המסלול מתאים?
למי שרוצה לשלב יציבות, גמישות וריבית נמוכה יחסית ב-5 השנים הראשונות של המשכנתא. כמו כן, במועד עדכון הריבית אפשר לבצע פירעון מוקדם בפטור מעמלת הפרשי היוון.

קיימים גם מסלולים נוספים של ריביות משתנות בטווחים של שנתיים ועד שבע שנים , עם זאת כולם פועלים לפי אותם העקרונות.

הלוואה לפי תעודת זכאות של משרד הבינוי והשיכון (הלוואה מוכוונת):

הלוואה זו ניתנת על ידי הבנק, מכספי הבנק או מכספי המדינה, לזכאי משרד הבינוי והשיכון בתנאים (סכום ההלוואה, משך תקופת ההחזר, שעור הריבית ותנאי ההצמדה למדד המחירים לצרכן) שנקבעו על-ידי הממשלה, ובכפוף לתעודת הזכאות האישית של הזכאי, שהופקה לטובתו על ידי משרד הבינוי והשיכון, בהתאם להוראות ולתנאים שתקבע הממשלה מעת לעת.

אם אין בידיכם תעודת זכאות, אתם יכולים להגיש בקשה לקבלתה באמצעות הבנק. יובהר, כי למשרד הבינוי והשיכון הסמכות להחליט בעניין.
הלוואת זכאות ניתנת במסלול הלוואה קבועה צמודה (במסגרת הלוואות הסיוע מכספי המדינה  – רפורמת הזכאים) - הריבית תקבע לפי תנאי המדינה במועד מתן ההלוואה. שיעור הריבית שיחול יקבע במועד ביצוע ההלוואה, ככל שזו תבוצע, ולא תשתנה במשך כל תקופת ההלוואה. 
הריבית בהלוואה זו הינה הריבית הממוצעת האחרונה הידועה במועד מתן האישור העקרוני להלוואה או הידוע לפני מועד ביצוע ההלוואה או כל חלק ממנה בגין אשראי שניתן לציבור לשם רכישת דירת מגורים, במגזר הצמוד למדד בריבית קבועה, על פי תקופת הפירעון, על פי המפורט בפרסום של בנק ישראל.

מסלולי משכנתא לטווח הקצר

לפעמים צריך משכנתא לתקופה קצרה. עד שתסתיים בניית הדירה החדשה, עד שנמכור את הדירה הישנה, עד שיתקבלו כספי המכירה, עד שישתחרר הפיקדון. מסלולי משכנתא אלו מאפשרים לקבל את התנאים הטובים שמעניקה הלוואה לדיור בפריסה לתקופה של שנים בודדות, ומאופיינים בסיכון נמוך יחסית, מאחר שבטווח זמן נראה לעין, לרוב, הודאות גבוהה יותר.

הלוואת גישור

הלוואת גישור נועדה לסייע במימון לתקופה קצרה של פער תזרימי, למשל במקרה של רכישת דירה חדשה בטרם נמכרה הדירה הנוכחית. אפשר לקחת את הלוואת הגישור בכל אחד ממסלולי המשכנתא, ואף לחלק אותה בין כמה מסלולים, בתנאי שהיא משתלבת בתמהיל המשכנתא הכולל בהתאם להוראות בנק ישראל.

תקופת ההלוואה? 1-5 שנים.

למי המסלול מתאים?
למי שצריך 'גישור' תזרימי לתקופה קצרה.

תמהיל גרייס:

מסלול זה מאפשר תקופה קצרה ומוגדרת של דחיית תשלומי הקרן, כשבמהלך תקופת הגרייס יכללו התשלומים החודשיים את הריבית בלבד. הסדר זה נקרא "תקופת גרייס חלקי". 

תקופת ההלוואה? לרוב עד 3 שנים.

למי המסלול מתאים? למי שזקוק לתקופה מוגדרת של תשלומים מופחתים, למשל למי שרכש דירה מקבלן ונדרש לשלם שכר דירה עד שתסתיים הבנייה. 

ומה במקרה של פירעון מוקדם?

פירעון מוקדם של המשכנתא יכול להיות משתלם אם מתכננים אותו מראש, ומוטב כבר במועד לקיחת המשכנתא. כך, אם אתם מעריכים שבזמן מסוים במהלך חיי המשכנתא תוכלו לפרוע את המשכנתא או חלק משמעותי ממנה כדאי שתבחרו מסלולי משכנתא שיאפשרו לכם גמישות בסביבות אותה תקופה.

בזכות בחירה נכונה של מסלולי ריבית בתמהיל המשכנתא שלכם תוכלו למזער את גובה העמלה שתחול בעת הפירעון המוקדם.  

טיפים לבניית תמהיל משכנתא

אם אתם נזקקים לתקופת משכנתא ארוכה העומדת על 20 שנים או יותר– המסלולים הרצויים הם ריביות משכנתא משתנות, בעיקר ריבית פריים, אך גם ריבית משתנה. בפריסת שנים קצרה יותר (עד 15 שנה) נעדיף מסלולים בעלי ריבית קבועה, צמודה ולא צמודה. הסיבה לכך נקראת "ריבית דריבית", הריבית שאתם משלמים כוללת גם ריבית על הריבית. ככל שתקופת המשכנתא ארוכה יותר וככל שהריבית ההתחלתית על ההלוואה גבוהה יותר, הסכומים שתשלמו בשל אפקט הריבית דריבית יהיו גבוהים ומשמעותיים יותר. המסקנה, מסלולים בעלי ריבית התחלתית גבוהה, כמו מסלולים בריבית קבועה, רצוי שיהיו לתקופה קצרה ככל האפשר. עוד מסקנה: אם הריבית הקבועה נמוכה, כמו שהיה ב- 2022, שיקול זה מאבד מחשיבותו וכדאי להגדיל את אחוז הריבית הקבועה.

כאשר ההבדל בין מסלול ריבית צמוד מדד לבין מסלול ריבית שאינו צמוד נמוך מ-1%: העדיפו את המסלול הלא צמוד. קרוב לודאי שההבדל יתקזז במשך השנים עם עליית המדד. כאשר הפער גדול יותר, יש לבחון כל מקרה לגופו, וגם אפשר לחלק את הסכום בין שני סוגי הריביות.

היו מודעים לכך שיועץ המשכנתאות בבנק, המציג לכם החזר חודשי עתידי נמוך עבור ריביות משכנתא צמודות מדד, מתעלם מעליית המדד. השפעת עליית המדד עלולה להקפיץ את סכום ההחזר החודשי ולהצטבר לסכומים גבוהים ככל שתקופת המשכנתא מתארכת.

סיכום

תמהיל המשכנתא האישי של 2023 שונה מקודמיו בשל עליות המחירים והאינפלציה הצפויה. גם השנה סביר שנראה שינויי מדיניות ועוד הפתעות. כשניגשים לבניית תמהיל משכנתא אישי ואופטימלי, אי אפשר להתעלם מהכללים שכולם כפופים להם – בנקים ולקוחות – כמו גובה ההחזר החודשי יחסית למשכורת ואורך תקופת המשכנתא המירבי, אך הייחוד בתמהיל האישי הוא ההתייחסות למשאלות ולדרישות שלכם. יועץ משכנתאות פרטי יכול לקבל מכם את הנתונים וליצור תמונת מצב פיננסית ברורה ממנה קל להבין מה היכולות שלכם כיום ומה הן עשויות להיות בעתיד. אז לפני שתתחייבו על משכנתא, שהיא התחייבות כלכלית גדולה, כדאי שתבדקו את תמהילי המשכנתא שהציעו לכם ותתיעצו עם יועץ משכנתאות אובייקטיבי שיבנה עבורכם תמהיל משכנתא אישי, שישיג לכם ריביות נמוכות יותר  בתמהיל הנבחר וידע גם להתייחס לשינויים העלולים להגרם לתזרים המזומנים שלכם ולתהפוכות במדיניות המערכת הבנקאית.

אשמח לשוחח ולבדוק איך אוכל לעזור גם לכם . 

5
6
7
8
9
bottom of page